Kat İrtifakı ile Kat Mülkiyeti Nedir?

kat-irtifaki

Mülk sahibi olmayı bir çok vatandaşımız, hem kendi için hemde ailesi için istediği kesin bir düşüncedir. Mülk sahibi olmak hem yaşam standartlarının yükselmesi hem de yatırım sonucu olarak maddi gelirin artması gibi bir çok yarar sağlamaktadır. Fakat mülkiyete sahip olmanın bir kaç prosedürü bulunur ve kat irtifakı ve kat mülkiyeti kavramları önemli bir yer taşımaktadır.

Kat İrtifakı Nedir ve Nasıl Kurulur ?

Kat irtifakı kısaca “arsa üzerinde başlanacak olan inşaata yönelik mülkiyet hakkı” olarak ifade edilir. Kat irtifakı, henüz tamamlanmamış bir inşaatta hak sahiplerinin paylarını belirtmek amacıyla hazırlanmaktadır.

Kurulacak olan kat irtifakı, mülkiyetin bağlı bulunduğu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden alınacak bir belge ile kurulmaktadır. Kat irtifakı tapusu için yapılan başvuruda dilekçe, vaziyet planı, yönetim planı, liste, tapu senedi ve nüfus cüzdanı, vergi numarası gibi evraklar istenmektedir.

Kat Mülkiyeti Nedir ?

Kat mülkiyeti tapusuna sahip olabilmek için ilk önce iskan (yapı kullanım belgesi) belgesine sahip olmak gerekmektedir. Daire, depo, mağaza veya kat gibi bağımsız bölümler için alınan kat mülkiyeti, tamamlanmış bir inşaat için alınabilir.

Paylaşın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.